Michael Garrett Shanks se narodil 15. prosince roku 1970 ve Vancoveru, jako mladší ze dvou bratrů. Své druhé jméno nemá příliš rád, protože ho jeho otec používal, jen když byl Michael v problému. A podle všeho, jich nebylo málo :o))) Asi největší byl, když ve svých cca 10 letech zapálil oheň v lese. Na základní škole hlavně pronásledoval děvčata :o)) a o střední sám řekl, že překonal všechna očekávání. Začal hrát hokej a rugby, byl ve studentské radě a posléze se stal členem divadelního spolku, nepil a nekouřil. Dokud nedošlo ke změně. Později, bohužel sám neprozradil, kdy to bylo, začal hodně pít a neuvědomoval si často, co s přáteli provádí... včetně jedné noci, kdy poškodili golfový klub, když rvali hokejkama puky do golfových jamek.

   Už od ranného dětství se však zajímal o herectví, hrál v každém školním představení a některé z nich i režíroval. Ale diskuze o profesionálním herectví mu byla zamítnuta. Kromě hraní byl jeho vášní hokej. V 16 letech se rozhodoval, jako mnoha dalších kanaďanů, zda být profesionálním hokejistou nebo ne. Nakonec se však rozhodl, že se hokeji bude věnovat jen amatérsky. I nyní chodí si jej rád zahraje a stále je velký fanoušek losangelskému teamu Canucks.

   Roku 1990 nastoupil na Universitu (University of British Columbia), kde studoval obchod. Jenže tenhle obor mu nešel a tak se rozhodoval o přestupu na herectví nebo politiku. K naší radosti se rozhodl pro herectví a roku 1994 získat titul Bachelor of Fine Arts.
Během studií již účínkoval v divadelních hrách "Dombey & Son" jako Walter Gray nebo v "Translations" jako Seržant Yolland. Roku 1992 poprvé také vystoupil před kamerou v seriálu "The Commish - epizoda Rising Sun" v roli mladého delikventa. Dále účinkoval jako Jessie Collins v seriálu "Highlander - episoda The Zone" a jako Jake v "University Hospital - episoda Shadow of a doubt".
   Po ukončení studií (až do roku 1996) účinkoval ve Stratford Shakespeare Festivalu, kde si zahrál role jako Menteith v "Macbethovi" či jako "Lorenzo" v "Merchant of Venice", Menteith v "Macbethovi". Během této kariéry se zúčastnil natáčení v dalších seriálech či v televizním filmu "A family divided (také pod názvem Mother's Love - u nás uvedeno pod názvem Rozdělená rodina)", v roli násilníka Todda".

   Roku 1997 točil roli hazardního hráče v televizním filmu "Call of the Wild" a poprvé se objevil v jeho nejslavnější roli doktora Daniela Jacksona v seriálu "Stargate SG-1 (Hvězdná brána)". V tomto období žil s herečkou Vaitiare Bandera, která stvárnila roli Sha're. Načež na rok se jim narodila dcera Tatiana.
   Během přestávek natáčení se v sezóně 1998/1999 objevil v Vancoverském Stanley Theatre v roli Hamleta a v letech 1998 a 2000 se objevil dvakrát v seriálu "The Other Limits (Krajní meze)", v "Andromédě", ve filmu "Escape From Mars (Útěk z Marzu)" a ve dvou kratších filmech "The Artist's Circle" a "Mr. Fortune Smile". V tomto roce také natočil nezávislý triler "Suspicious River", kde hrál roli sadistického násilníka. Tento film však byl pro svoji brutálitu zakázán a stáhnut z distribuce.
   Roku 2000 si také vyzkoušel réžii v díle "Double Jeopardy (Stargate SG-1)". Touto dobou již žil, a je tak stále do dneška, s herečkou Lexou Doing, která je u nás nejznámější z role Rommie, v již zmíněné Andromédě nebo role Kamily z filmu No Aliby.

   Do poloviny 2001 se plně věnoval natáčení Stargate SG-1, který posléze na rok opustil a vrátil se, na nátlak fanoušků, ve třech epizodách. Během 2001/2002 natočil televizní film "Door to Door" filmovou komedii "Suddenly Naked", ale také u nás nedávno odvysílaný triler "All Around The Town (Po celém městě)".
   Mezi jeho poslední filmy patří z roku 2002 v Indii točený film "Children of The Monsoon", romantická komedie "Single Female Seeks" a očekávaný sci-fi pilotní film seriálu"Sumuru". V tomto roce také strávil čtyry týdny v Irsku, kde natočil krátký film "Mysterious Island", který se vyjadřuje k místní politické situaci.
   V letošním roce začal v únoru i s ostatním "teamem" točit 7. řadu Stargate SG-1. Z dalších známých plánů je bude točit další díl v Andromédě.

   O Shanksovi se ví, že je perfekcionalista, který nikdy není spokojen se svým výkonem a opakuje ty samé věci dokola, dokud není zcela unaven. Sám o sobě tvrdí, že je neodbytný, tvrdohlavý a opravdu upřímný. Výstřední člověk se smyslem pro humor, zanícený do problémů a určitě naivní. Na internetu s ním proběhly tři chaty, ve kterých se dozvíte o něm ještě více.